Näitus: Annika Haas “Appi, kiilakas naine!”

N 9 Märts 18:00

**на русском языке смотрите ниже**
**English below**
Facebook: https://www.facebook.com/events/294789454270286/

Juusteta naine tõmbab möödujate küsivaid pilke. Kiilaspäisusega kaasnevat omal nahal proovinud fotokunstnik on pildistamise kõrval tegelenud ka uurimistööga, paludes oma portreteeritutel selgitada, miks nad sellised on ning jutustada üks positiivne ja üks negatiivne lugu seoses oma kiilaspäisusega. Intervjuud modellidega on eksponeeritud näitusel kõrvuti fotodega.

Juustele (või ka nende puudumisele) on inimkonna ajaloos omistatud erilisi tähendusi. Piibli Simsoni üleloomuliku väe saladus oli tema juustes, pärast juuste mahalõikamist kadus ka jõud. Enamus rahvaid on uskunud juustes peituvat väe ja elujõu allikat, mida on kardetud kaotada. Ajaloost teame, et pea aeti paljaks vangidel ja sõduritel, see tähistas individuaalsuse tasalülitamist, isiksuse allsurumist võimu kontrolli alla. Naiste (pikki) juukseid on aga üldlevinult peetud veetluse oluliseks atribuudiks.

Annika Haasi kiilakate naiste lood ei kinnita üldlevinud arusaamu. Kuigi mitmel modellil on juusteta üsna poisilik välimus, ei esinda nad sõdurpoiste allasurutust, vaid vastupidi, see on nende protest ühtlustamise ja soostereotüüpide vastu, oma individuaalsuse julge manifesteerimine. Huvitaval kombel avab juusteta nägu kõigest kõrvalisest puhastatud vaate ka inimese hinge. Kiilakate modellide lood (kui haiguse tõttu juusteta jäänud ja vastsündinu välja arvata) tõestavad üleolekut uskumustest ja sõltumatust tavanormidest, õigust ise otsutada oma välimuse üle. Või nagu resümeerib fotokunstnik “Sest miks ei või inimene olla nii, nagu ta on. Need on ju ainult juuksed”.

Näitus asub Telliskivi Loomelinnaku väljaku pop-up galeriis (B-maja).

Näitus jääb avatuks 31. märtsini. Info lahtiolekuaegade kohta postitatakse siia ürituse lehele.
Toetab Kultuurikapital.

***RU***

Движимая своим собственным опытом и полученными противоречивыми мнениями о побритой женской голове, фотограф Анника Хаас сняла фильм о женщинах, которые по разным причинам имеют очень короткую стрижку или не имеют волос вообще.

В течение долгого периода истории человеческого вида волосы считались чем-то волшебным, неким источником силы и жизненной энергии. Длинные волосы являлись символом богатства и мощи, признаком статуса в социальной иерархии до 1920-30х годов, когда архаичная магия волос была заменена на магию красоты.

Несмотря на то, что общество до сих пор считает прическу украшением нежного пола, есть женщины, которые не считают нужным считаться с навязанными стандартами красоты.
Driven by her own experience of contradicting opinions caused by the experimentally shaved head of a woman, photo artist Annika Haas wanted to capture on film other women who, for various reasons, have ultra-short hair or no hair at all.

Выставка будет проходит в поп-ап галерее в Теллискиви (здание В) до 31го марта. Время открытия будет опубликовано позже на странице мероприятия.
Поддерживает Kultuurkapital.

***ENG***

Throughout the history of humankind, hair has been seen as possessing magical properties, it has been considered the source of power and vitality. Long hair has been the token of wealth and power, a status symbol in social hierarchy until the 1920s-30s, when the archaic magic of hair was substituted with the magic of beauty.

Although public opinion considers hair to be the adornment of the
gentle sex these days, there are women who derogate from that
standard.

The exhibition will be displayed in the pop-up gallery on Telliskivi Creative city square (Building B). It will be up until 31 March. Opening times will be posted on the event page.
Supported by Kultuurkapital.